Széchényi 2020

2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00009 - Kutatáshasznosítás, innováció az Eszterházy Károly Egyetemen


Összefoglaló

A PROJEKT SZAKMAI TARTALMA


Az Eszterházy Károly Egyetem jelen pályázat keretében az intézményi innovációs ökoszisztéma eredményorientált működéséhez szükséges folyamatokat, összetevőket kívánja továbbfejleszteni és működtetni.


A projekt keretének egyik fő pillérét képezi a kutatáshasznosításhoz kapcsolódó folyamat, továbbá hatékonyabb adatgyűjtési és adatszolgáltatási tevékenységek fejlesztése. Ezen feladatok kapcsán kiemelten fontosnak tartjuk a tudományos munkacsoportok hasznosítható kapacitásainak felmérését és jövedelmezőbb bekötését a lokális gazdaságba. A leírt célkitűzések eléréséhez számos esetben terveztünk informatikai fejlesztéseket, amelyek a K+F+I eredmények és szolgáltatások hatékonyabb kezelését segíti elő.


A tervezett tevékenységek másik fontos pillére, a kompetencia és tudás és eszközvagyon piaci hasznosításának dinamizálása, annak érdekében, hogy az egyetem és az üzleti szféra szereplői közötti kutatási, fejlesztési, technológiai és innovációs együttműködések száma tovább növekedhessen.


A sikeres megvalósítás érdekében kiemelt figyelmet kívánunk szentelni az üzleti szféra szereplői számára kínált szolgáltatások marketing és kommunikációs tevékenységeire is. Harmadik pillérként az intézményünk falain belül alkotó egyetemi polgárok körében kívánjuk az üzleti szemléletmódot és vállalkozási kultúrát erősíteni. Egyrészt start-up és szellemi tulajdonvédelmi képzéseket kínálunk az érdeklődők számára, másrészt egy Proof of Concept alap segítségével az egyetem polgárai pályázat formájában juthatnak támogatáshoz ötleteik továbbfejlesztéséhez, működőképességük bizonyításához.


A projekt 18 hónapos futamideje alatt az alábbi tevékenységek megvalósítását tervezzük:


Kötelező tevékenységek:
- KHI folyamatok meghatározása, KHI ügyrend elkészítése és szervezeti egység működtetése
- Kutatói és szakmai kompetenciák valamint a hozzájuk kapcsolódó hálózataik felmérése, KFI portfólió elkészítése,

- Szellemi alkotások bejelentésére szolgáló felület létrehozása és működtetése,
- Kompetencia nyilvántartó fejlesztése, Kompetencia térkép karbantartása
- Szellemi tulajdon kezelési szabályzat aktualizálása
- Éves beszámoló elkészítése
- Adatok gyűjtésének és frissítésének ellátása , Értékelő és adatszolgáltató tevékenység, KFI disszeminációs      tevékenység
- Üzleti és működési modell készítése a potenciális üzletágakhoz kapcsolódóan
- A szellemi tulajdon bejelentésekkel és oltalmak fenntartásával kapcsolatos elkülönített keret létrehozása, az intézményi innovációs alap kibővítése.
- Innováció- és kutatásmenedzsment képzések megszervezése és megtartása

 

Választható tevékenységek:
- Kapcsolati adatbázis létrehozás
- Szellemitulajdon-védelmi támogató folyamatok működtetése., Szellemitulajdon-védelmi tájékoztató nap
- Egyablakos kapcsolat kialakítás a vállalkozások felé. Vállalatok számára nyújtott KFI szolgáltatások számának növelése érdekében végzett támogató és szervező tevékenység megvalósítása. Konferencia, promóciós esemény megvalósítás. Potenciális üzletágak marketingtevékenysége.
- Start-up képzés tematikájának létrehozása. Start-up képzés megvalósítása. Szellemitulajdon védelmi tudatosságnövelő képzés tematikájának tovább fejlesztése. Szellemitulajdon védelmi képzés megtartása
- Proof of Concept Pályázati feltételek meghatározása és felhívás elkészítése. Testület létrehozása és működése . Mentorálási tevékenységek ellátása.
- Techtranszfert elősegítő rendezvényeken való megjelenés.


A fentiek mellett tervezünk menedzsment tevékenységet, eszközbeszerzést, a beszerzéshez szükséges eljárások lebonyolítását, valamint a kötelező nyilvánosság elemeinek megvalósítását.


A PROJEKT TÁRGYÁNAK NYILVÁNOSSÁGRA HOZHATÓ TARTALMI ÖSSZEFOGLALÓJA MAGYARUL


Az Eszterházy Károly Egyetem jelen pályázat keretében az intézményi innovációs ökoszisztéma eredményorientált működéséhez szükséges folyamatokat, összetevőket kívánja továbbfejleszteni és működtetni.


A projekt keretének egyik fő pillérét képezi a kutatáshasznosításhoz kapcsolódó folyamat, továbbá hatékonyabb adatgyűjtési és adatszolgáltatási tevékenységek fejlesztése.


Ezen feladatok kapcsán kiemelten fontosnak tartjuk a tudományos munkacsoportok hasznosítható kapacitásainak felmérését és jövedelmezőbb bekötését a lokális gazdaságba.


A leírt célkitűzések eléréséhez számos esetben terveztünk informatikai fejlesztéseket, amelyek a K+F+I eredmények és szolgáltatások hatékonyabb kezelését segíti elő.


A tervezett tevékenységek másik fontos pillére, a kompetencia és tudás és eszközvagyon piaci hasznosításának dinamizálása, annak érdekében, hogy az egyetem és az üzleti szféra szereplői közötti kutatási, fejlesztési, technológiai és innovációs együttműködések száma tovább növekedhessen.


A sikeres megvalósítás érdekében kiemelt figyelmet kívánunk szentelni az üzleti szféra szereplői számára kínált szolgáltatások marketing és kommunikációs tevékenységeire is.


Harmadik pillérként az intézményünk falain belül alkotó egyetemi polgárok körében kívánjuk az üzleti szemléletmódot és vállalkozási kultúrát erősíteni.


Egyrészt start-up és szellemi tulajdonvédelmi képzéseket kínálunk az érdeklődők számára, másrészt egy Proof of Concept alap segítségével az egyetem polgárai pályázat formájában juthatnak támogatáshoz ötleteik továbbfejlesztéséhez, működőképességük bizonyításához.


A PROJEKT KOMMUNIKÁCIÓS ÖSSZEFOGLALÓJA


A projekt megvalósítása során eleget teszünk a az NKFIH által meghatározott tájékoztatási és nyilvánossági kötelezettségeknek az alábbiak szerint.


A projekt előkészítő szakasza (a támogatási szerződés megkötésétől a projekt megkezdéséig):


- A megvalósítani kívánt projektről készült rövid szakmai leírás tartalmi összefoglaló nélkül (a pályázat benyújtásakor, a pályázat részeként megadott összefoglaló).
- Internetes honlap készítése, vagy meglévő honlap esetén a projekthez kapcsolódó tájékoztató (esetleg aloldal) létrehozása és folyamatos működtetése, frissítése.


A projekt megvalósítási szakasza (a projekt megkezdésétől a projekt befejezéséig):


- „C" típusú tájékoztató tábla a projekt megvalósulásának helyszínén.
- Sajtóközlemény kiadása a projekt indításáról és a sajtómegjelenések összegyűjtése.
- Fotódokumentáció készítése, amennyiben a projekthez igazodik.


A projekt megvalósítását követő szakasz (a projekt befejezésétől a fenntartási időszak végéig):


- Sajtóközlemény kiadása a projekt zárásáról és a sajtómegjelenések összegyűjtése.
- „D" típusú tájékoztató tábla a projekt megvalósulásának helyszínén.


MEGVALÓSÍTÁSBAN RÉSZTVEVŐK SZAKMAI KOMPETENCIÁJÁNAK, ERŐFORRÁSAINAK BEMUTATÁSA


Az Eszterházy Károly Egyetem Kutatáshasznosítási irodája közel öt éves működése alatt számos, a kutatásmenedzsmentez és tudástranszferhez kapcsolódó tevékenységet folytatott. Az iroda négy fővel működik, akik közül két fő sikeresen elvégezte a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által szervezett középfokú iparjogvédelmi tanfolyamot. A tanfolyamnak köszönhetően alapos ismeretekkel rendelkezik az iroda a szellemitulajdon-védelemről, ezen belül is az iparjogvédelmi oltalmi formákról és az oltalmak megszerzésére irányuló eljárásokról. Fentiek okán, jelenleg az intézmény minden iparjogvédelmi oltalmával és bejelentésével az iroda foglalkozik, továbbá tart kapcsolatot egyszerre a szakmai oldallal és szabadalmi ügyvivőkkel.


Az iroda közreműködésével az elmúlt években több olyan online rendszer került kialakításra, melyek következtében egyre több kapcsolat alakult az egyetem polgárjai és az üzleti szféra szereplői között. A vállalkozói attitűdhöz kapcsolódó készségfejlesztés érdekében, a hallgatók számára két darab e-learning tananyagot készítettünk, továbbá két darab nyolc alkalomból álló vállalkozásindítási képzést valósítottunk meg. A képzések végén pedig egy-egy ötletversenyt rendeztünk, a képzéseken átlagosan húsz fő vett részt.


Ami a szellemitulajdon védelmet illeti, a diploma vagy doktori dolgozatok szellemi értékének védelme érdekében titkosítási folyamatot vezettünk be és kínáltunk hallgatóink számára. Mindezen túlmenően, szellemitulajdon-védelmi tudatosságnövelő e-learning tananyagot tettünk elérhető hallgatóink számára nappali és levelező tagozaton, mely olyan nem várt sikernek örvend a hallgatók körében, hogy fejlesztése szükséges.


A fent leírtakból látható, hogy az egyetem Kutatáshasznosítási irodája rövid működése alatt számos területen kezdett tevékenykedni az egyetem falain belül és környezetében, mely az intézményt és polgárainak fejlődését hivatott szolgálni. Ezen fejlődés folytatása-, továbbá az egyetemen fellelhető kompetenciákból fakadó új üzleti kapcsolatok kialakítása valósulhat meg a jövőben jelen projektnek köszönhetően.


Szőlészeti és borászati kapacitások, kompetenciák, erőforrások:


A szőlészet területén már a telepítéstől kezdve a szőlőművelési tanácsadáson át a tápanyaggazdálkodásig segítjük a partnergazdaságok fejlődését. Növényvédelmi és tápanyaggazdálkodási szabadföldi kísérleteket végzünk és értékelünk ki a legnagyobb növényvédőszer gyártók másrészt új terméket fejlesztő kisvállalkozások számára. A kísérleti borászati szolgáltatás portfóliónk szervesen kapcsolódik a K+F szolgáltatásaink értékelési rendszeréhez. A mikrovinifikáció, mint kézzelfogható eredményközlése a szőlészeti-borászati fejlesztéseknek egyedülálló módon minden partnerünk számára elérhető szolgáltatás, mely felhasználható termőhely értékelési, növényvédelmi fejlesztési és klón és alanyhasználati célra. Szolgáltatásaink mellett számos olyan vizsgálatot végzünk, amely közérdekű információkat nyújt a szőlő-bor ágazat szereplőinek, ezeket az információkat ingyenesen elérhetővé tesszük. Ilyen vizsgálatok az éves rügyekből megállapítható téli fagykár vizsgálat, régiósan legfontosabb szőlőfajták fenofázis feltételezése, illetve szőlő-klíma adatok gyűjtése. Munkánkkal és szolgáltatásainkkal a szőlészetek és borászatok hatékonyságának javulását és technológiai fejlődését szolgáljuk.


Az egyetem kutatási és fejlesztési központjához kapcsolódó kapacitások, kompetenciák, erőforrások:


Az egyetem Kutatási és Fejlesztési Központjának egyik bázisa az Élelmiszertudományi és Borászati Tudásközpont. Tevékenységünk központjában a szőlészeti-borászati, élelmiszertudományi és bioanalitikai, valamint szőlőkórtani kutatások állnak. Ezeken túl, hosszú múltra tekintenek vissza intézetünk élelmiszer minőségi és biztonsági vizsgálatai, növényvédelmi technológiai és műszaki-bioanalitikai fejlesztései, az élelmiszer termékfejlesztések és bor eredetvédelemi vizsgálatok.


Fennállásunk óta folyamatosan építjük ki kutatási alap tevékenységeink mellett a tudástranszfert biztosító folyamatokat, illetve egyre bővülő laboratóriumi szolgáltatásainkkal a térség élelmiszeripari vállalkozásainak, kistermelőinek, az agrárágazat szereplőinek biztosítunk szakmai hátteret. Szolgáltatásaink magukba foglalják a szőlő-bor analitikáját, a must-, erjedő minták-, bor mikrobiológiai vizsgálatait, az élelmiszerek és környezeti minták analitikáját és mikrobiológiai elemzését. Vizsgálatainkat igény szerint helyszíni kiszállással is elvégezzük (pl. pince-higiéniai vizsgálatok), illetve analitikai módszerfejlesztési feladatokat is ellátunk. Alap szolgáltatásaink mellett igyekszünk kutatási eredményeinket széles körben megismertetve, illetve szolgáltatási portfóliónkba beépítve közvetlenül is hasznosítani. Szakosodott kollégáinkkal tanácsadói feladatokat is ellátnak, melyet célzottan és legintenzívebben a kiépítés alatt álló Élelmiszeripari és Technológiafejlesztési Klaszter tagjainak biztosítunk.


Agroökológiai és helyi gazdaságfejlesztési kompetenciák


Az INNORÉGIÓ Tudásközpont a vállalkozó felsőoktatás szellemiségében jött létre, amely lehetővé teszi a felhalmozott "know-how" szolgáltatását partnereik felé. Szolgáltatási kapacitásaik földi és légi felvételezési, valamint geodéziai műszerparkra épülnek. Tudományos tevékenységeiket agroökológiai és településökonómiai területen aktív kutatócsoportjaik biztosítják.


Referenciák:
- Valósszínes és multispektrális légifelvételek készítése, feldolgozása
- 3D lézerszkenner felvételek készítése, feldolgozása
- Digitális és nyomtatott térképek készítése vadásztársaságok, szőlészetek és egyéb mezőgazdasági társaságok számára
- Terület- és településfejlesztéshez kapcsolódó légifelvételek és tematikus térképek
- Nagy pontosságú GNSS geodéziai pontfelvétel, területmérés
- Webalapú, térinformatikai adatbázisfejlesztés
- Disszeminációs tevékenységek, tematikus rendezvények szervezése.


Az Eszterházy Károly Egyetem és az Eger Innovations Kft. által megvalósított leginkább releváns K+F pályázatok:


- GOP-1.1.1-11-2012-0074
- AGR_PIAC-13-1-2013-0084
- AGR_PIAC-13-1-2013-0119
- TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV
- TÁMOP 4.2.2.D-15/1/KONV-2015-0003
- TÁMOP-4.2.1.C-14/1/KONV-2015-0003

 

Laboratóriumi erőforrások


A Kutatási és Fejlesztési Központ analitika laboratóriumaink felszereltégéhez tartozik az alap berendezéseken (liofilizálók, bepárlók, mérlegek, centrifugák) túl a gáz- és folyadékkromatográfok (GC, LC) tömegspektrométerrel (MS) kapcsolva, atom emissziós spektroszkóp (MP-EAS), közeli és közép infravörös spektroszkópok (NIR, MIR), CNS analizátor, Fourier-transzformációs infravörös spektroszkópia (FTIR) alapú boranalizátor (FOSS WineScan).


Mikrobiológiai feladatainkat lamináris boxokkal felszerelt laboratóriumokban végezzük, melyek az alapfelszerelések (autoklávok, gázok, inkubátorok, termosztátok stb.) mellett sztereo-, optikai- és fluoreszcens mikorszkópokkal is felszereltek.


Molekuláris biológiai laboratóriumunkban a minták feldolgozását automata QiAcube and QiAgility (Qiagen) készülékekkel végezzük. A DNS amplifikációt és mennyiségi meghatározását standard PCR készülékekkel és Real-time PCR készülékkel végezzük. Nukleinsav analízisre standard elektroforézist és Qiaxcel kapilláris elektroforézist alkalmazunk, valamint chip-alapú Bioanalyzer 2100 (Agilent) készülékkel is rendelkezünk.


A bioszenzor fejlesztő laboratóriumunk Kvarckristály Mikromérleggel (QCM-D, QSense), Optikai Hullámvezető Fénymódus Spektroszkóppal (OWLS, Microvacuum Kft.) és potenciosztátokkal (QuadStat 164, eDAQ; µStat200 Bipotentiostat, DropSens), valamint többféle enzim és elektród cellával felszerelt.


Műszaki szakmai eredmény


Az első mérföldkőig (2020.09.30.) az alábbi nem számszerűsíthető eredmények jelennek meg:


A Kutatáshasznosítási iroda és hozzá kapcsolódó folyamatok fejlesztésének hatására javul az intézményi szellemi tulajdon kezeléshez kapcsolódó eredményesség. A tevékenységeknek köszönhetően naprakész információt szereznek az oktatók és kutatók alkotásaik védelmezhetőségével kapcsolatosan, mely pozitív hatást fogy gyakorolni az innovációs kedvre. Ugyan ezen eredmény elérését fogja szolgálni a szellemi tulajdon bejelentésekkel és oltalmak fenntartásával kapcsolatos online felület, melynek hatására egyszerűsödik az egyetem belüli találmánybejelentés és felgyorsul a hasznosíthatóság megállapításával kapcsolatos döntéshozatali folyamat. Az intézményi szellemitulajdon kezelési szabályzat frissítésének és ugyanebben a témakörben tartott tájékoztató napnak köszönhetően, az egyetem dolgozói aktuális helyzetképet kapnak kutatási eredményeik védelmének-, értékesítésének és disszeminálásának lehetőségeiről. Ezen tisztázott kereteknek köszönhetően minimalizálódik az intézmény és dolgozói közti konfliktus kialakulásának lehetősége. Az innováció- és kutatásmenedzsment képzések megszervezésének és megvalósulásának köszönhetően, a tématerülethez kapcsolódóan fognak az oktató, kutató munkatársak támogatást kapni produktivitásuk növelése érdekében.


A kompetenciák nyilvántartásának köszönhetően felgyorsulnak az intézmény életében ide kapcsolódó döntési folyamatok és fény derülhet esetleges hiányosságokra, melyek javítása az eredményességet és hálózatosodást fogják közvetlenül javítani. Az egyetem potenciális kompetenciáiból kinőtt szolgáltatásokhoz kapcsolódó portfóliónk elkészítésének köszönhetően, olyan, új kapcsolatok létrejövésében bízunk az üzleti szféra szereplőivel, melyek új referenciaként szolgálnak és további partnerek megjelenését eredményezik.


Star-up tématerülethez kapcsolódó kreditpontos képzésünk eredményeként növekedni, fog a vállalkozóvá válási hajlandóság hallgatóink körében. Ugyanakkor fontos, hogy azzal is tisztába kerüljenek hallgatóink, hogyan védhetik a jog erejével találmányaikat és ötleteiket, mely kapcsán Szellemitulajdon védelmi tudatosságnövelő képzéssel érünk el eredményt. A Proof of Concept (PoC) Alapnak köszönhetően vállhat teljessé az intézmény innovatív tevékenységeket támogató feladatköre. A projektek közvetett eredményként, olyan kapcsolatok alakulhatnak ki a befektetői szféra és az adott iparág egyéb szereplőivel, melyek más úton nem vagy csak nagyon sokára valósultak volna meg.

 

A projekt végéig (2021.06.30) az alábbi nem számszerűsíthető eredmények jelennek meg:


A projekt eredményei megerősítik az ún. vállalkozó egyetem szervező folyamatait és személyi kompetenciáit. Gyakorlattá válik a piaci eredmény alapú K+F megvalósítás, ill. a szabad kapacitások üzleti alapú kihasználtsága is jelentős mértékben növekszik. A portfólió tisztításának és fejlesztésének köszönhetően növekszik az a partnerségi hálózat, amely egy hatékony CRM alapú ügyfélkapcsolattartáson keresztül, jelentős bevételi potenciált teremt. Az üzleti alapú működés szervezeti kultúrája pedig a piaci folyamatokra történő időbeli reagálást segíti elő, valamint biztosítja a humán, és az anyagi infrastruktúra hatékony menedzsmentjét, beszerzési folyamatok gyors megvalósítását.


Várható eredmények:


Aktív, kölcsönös előnyökön alapuló, üzleti szemléletű kapcsolat kialakítása az egyetem és az üzleti szféra között.


Kompetencia nyilvántartó rendszer folyamatos karbantartása, a döntési folyamatok hatékonyságának növelése és az adatszolgáltatás megvalósítása érdekében.


KFI portfólió elkészítésének köszönhetően, az egyetem szellemi és infrastrukturális kompetenciáinak transzparens szolgáltatásként történő megjelenítése.


A válalkozások felé egyablakos kapcsolat kialakítása, amely csomópontok hálózatosan együttműködnek.


KFI disszeminációs tevékenység kapcsán weboldalak továbbfejlesztése, hogy azok naprakészen és átláthatóan mutassák a kínált szolgáltatásokat a bevételek növelése érdekében


Az intézmény technológia-transzfer és innováció-menedzsment tevékenységének eredmény-szemléletű működtetése.


Az intézmény külső bevételeinek növelése a KFI eredmények üzleti hasznosításán és a vállalati együttműködések bővítésén keresztül.


A vállalkozói szemlélet és tudás fejlesztése és erősítése az egyetemi oktatók, kutatók és hallgatók körében.


A felmért k+f+i kapacításokhoz kapcsolódó átfogó üzleti és működési modellnek köszönhetően, a szolgáltatások megrendelésének és partnerkapcsolatok kialakításának számában való növekedés.


Star-up tématerülethez kapcsolódó kreditpontos képzésünk eredményeként növekedni, fog a vállalkozóvá válási hajlandóság hallgatóink körében.


Techtranszfert elősegítő rendezvényeken való megjelenésnek köszönhetően javul az intézmény hálózatosodási képessége.

 

 

Monitoring, mérföldkő:

Letölthető dokumentum


< Vissza